forum.banatul.eu

Asociatia pescarilor sportivi "Banatul" din Timisoara
Acum este 25 Apr 2018, 17:28

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: alegerea lansetei si a mulinetei
MesajScris: 11 Iun 2017, 20:25 
Neconectat
Nou

asociatie: nu fac parte din asociatii
Data nasterii:: 17 Mai 1987
Judetul:: Brasov
Salutare,

Sunt foarte la inceput in ceea ce priveste pescuitul. Am pescuit ocazional cu un bat si un fir legat in varful batului :)
Vreau sa imi cumpar o "scula" care sa nu depaseasca 250-300 lei, asa ca m-am pus pe citit forumurile si am vazut ca pentru diferite specii de peste exista diferite tipuri de lansete si ca o lanseta universala nu exista.
M-as imprietenii mai usor cu o lanseta de maxim 2,5m, nu sunt adeptul de a prinde pesti foarte mari, dar as acorda rabdarea de a prinde rapitori dar la o iesire la crap as vrea sa scot lanseta din husa.

Cautand pe magazinele de specialitate am gasit o lanseta telescopica Cormoran Profiline Travel 2.40m 15-50g, am vazut ca la lansetele pentru crap puterea de aruncare se masoara in lbs, de ce se prefera lbs in loc de g nu am reusit sa gasesc un raspuns, dar am inteles ca este o formula care iti transforma in grame.

Nelamuririle mele cu lanseta enuntata mai sus , daca pun o naluca soft de 3-5cm (nu stiu ce greutate are, dar iau o greutate de 4g) si un jig de 5g in total 9g, practic am sub greutatea estima de producator, ce probleme pot intampina?
- la ce distanta aproximativa se poate lansa cu greutatea de 9g
- la ce distanta aproximativa se poate lansa daca se respecta greuteatea recomandata de producator
- ca lanseta sa raspunda corect la lansari voi fi nevoit ca intotdeauna sa folosesc naluci mari si jiguri grele care sa se incadreze in recomandrea producatorului in conditiile in care nu vreau sa prind pesti foarte mari
- din experienta celor experimentati ce greutate poate sustine o lanseta ca cea enuntata mai sus?

- daca doresc sa prind crap cu ea, voi fi nevoit sa pun plumb si pluta care depasesc 50g pentru a lansa la o distanta de 25-30m

In ceea ce priveste mulineta ce difente majore se intalnesc intre una cu raport de recuperare 4.5:1 si una de 5.2:1 ?

Multumesc!

Sus

MesajScris: 11 Iun 2017, 20:54 
Neconectat
Prieten

asociatie: a.p.banatul
Judetul:: timis
Pfff...vroiam sa scriu despre alegeri,dar mi-am dat seama ca-i prea mult de scris.lanseta aia e nicicum care ai ales-o,vorbeste cu un pescar cu experienta despre asta.prea multe lucruri de discutat pentru forum.sorry

Sus

MesajScris: 11 Iun 2017, 20:58 
Neconectat
Nou

szilveszter asta incerc sa fac, sa vorbesc cu pescari cu experienta care ma pot ajuta cu un sfat

Sus

MesajScris: 11 Iun 2017, 22:21 
Neconectat
Top poster!

asociatie: Banatul + APS TM + AJVPS CS
Judetul:: Timis
hexman, ceea ce vrei tu sa afli probabil intr-o varianta simplista s-ar putea scrie in vreo 10 pagini de text.
D-aia banuiesc ca-ti zicea szilveszter sa vorbesti si la propriu si la figurat cu un pescar, nu sa "vorbesti in scris"... :lol: .
Intrebarile pe care le pui nu-s corecte ca sa se poata raspunde in 1 - 3 cuvinte iar ca sa intelegi de ce nu-s corecte revenim la alea 10 pagini... :).
(doar ca exemplu, n-are legatura lungimea lansetei cu marimea pestilor iar distanta de aruncare depinde de o multime de factori nu doar de puterea ei s.a.m.d.)

Sus

MesajScris: 11 Iun 2017, 23:03 
Neconectat
Prieten

asociatie: A.P. Banatul
ca sa rezum ce vor sa-ti transmita colegii:lanseta aia nu e nicicum.tu vrei sa dai si la crap si la spinning,nu prea merge asa ceva.nu o sa poti face niciuna dintre ele suficient de bine incat sa fii multumit.nu o sa poti arunca precis sau suficient de departe o naluca,si nici la crap nu vei putea pescui la distante apreciabile daca pescuiesti cu momitoare/plumbi grei.ocoleste lansetele universale si alege ceva dedicat.vorbesti de jiguri si naluci,chestii sensibile si vrei sa le pui pe un bat telescopic gen par de rosii.vorbesti de pescuit la crap si vrei sa il incerci cu un bat de 2,4m...cred ca ai inteles mesajul :)

Sus

MesajScris: 12 Iun 2017, 11:47 
Neconectat
Nou

Boobster, m-ai ajutat sa inteleg ca nu exista o strutocamila, acest lucru ma ajuta sa ma orientez catre doua tipuri de lansete.
Multumesc de ajutor!

Sus

MesajScris: 13 Iun 2017, 07:37 
Neconectat
Prieten

asociatie: A.P. Banatul
cu placere!

Sus

MesajScris: 14 Iun 2017, 10:47 
Neconectat
Veteran

Ai de capul meu! :) Acum incepe distractia. Ca sa ajungi sa stii ce echipament iti doresti si de ce si pentru ce peste, ai sa schimbi probabil in urmatorii ani 10-20 lansete, mulinete, diverse accesorii. Vei pierde multi bani, timp si nervi si tot nu vei fi multumit. Bine ai venit in randul pescarilor! :mrgreen: Inca nu stii in ce te-ai bagat dar cu timpul vei inteleg ceea ce ti-am scris mai sus! :twisted: :mrgreen:

Sus

MesajScris: 14 Iun 2017, 13:55 
Neconectat
Prieten

asociatie: a.p.banatul
Judetul:: timis
Ooo,daaa!chiar ca :mrgreen:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]