forum.banatul.eu

Asociatia pescarilor sportivi "Banatul" din Timisoara
Acum este 31 Oct 2014, 22:05

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: APS timisoara si LEGEA lor
MesajScris: 26 Feb 2012, 12:35 
Neconectat
User cu experienta

asociatie: banatul
Data nasterii:: 17 Sep 1974
Judetul:: timis
am fost vineri la 11 dimineata la ANPA timisoara, pt permis.dupa ce am cerut lamuriri un domn amabil mi-a explicat ca pt a pescui pe tronson luat de a o anumita asociatie trebuie sa le platesc 2lei,sau 5 sau 10 lei,dupa caz.ok,pana aici nici o problema...ajung acasa si pun mana pe telefon pt a suna la aps timisoara dorind sa aflu informatii pt a merge sa le platesc 10 lei pe un an de zile pt a putea pescui linistit pe malul raului bega in timisoara...DAR surpriza: o doamna artagoasa imi raspunde la telefon si cu un ton nu tocmai politicos imi da replica: "va trebui sa platiti 70 de lei ,doar nu o sa pescuiti dumneavoastra cu 10 lei iar alti pescari cu 70.regulamentul nostru intern asa zice...nu ma intereseaza ce au pe site cei de la anpa"
cu aceasta replica mi sa inchis telefonul in nas, dar nu inainte de ami aminti ca directorul lor e disponibil marti dimineata pt audiente.....in fine avem o problema...pun mana pe telefon si sun la ANPA timisoara,le explic situatia si-mi zic sa fac o plangere in scris ......nu stiu de ce cei de la ANPA nu sau sesizat deja si de ce nu au rezolvat deja problema...doar vine timpul frumos si mergem la peste...
...si eu care imi doream sa stau relaxat pe malul apei cu batu in mana....!!!

Sus

Subiectul mesajului: Re: APS timisoara si LEGEA lor
MesajScris: 26 Feb 2012, 12:57 
Neconectat
User cu experienta

lampycalin scrie:
am fost vineri la 11 dimineata la ANPA timisoara, pt permis.dupa ce am cerut lamuriri un domn amabil mi-a explicat ca pt a pescui pe tronson luat de a o anumita asociatie trebuie sa le platesc 2lei,sau 5 sau 10 lei,dupa caz.ok,pana aici nici o problema...ajung acasa si pun mana pe telefon pt a suna la aps timisoara dorind sa aflu informatii pt a merge sa le platesc 10 lei pe un an de zile pt a putea pescui linistit pe malul raului bega in timisoara...DAR surpriza: o doamna artagoasa imi raspunde la telefon si cu un ton nu tocmai politicos imi da replica: "va trebui sa platiti 70 de lei ,doar nu o sa pescuiti dumneavoastra cu 10 lei iar alti pescari cu 70.regulamentul nostru intern asa zice...nu ma intereseaza ce au pe site cei de la anpa"
cu aceasta replica mi sa inchis telefonul in nas, dar nu inainte de ami aminti ca directorul lor e disponibil marti dimineata pt audiente.....in fine avem o problema...pun mana pe telefon si sun la ANPA timisoara,le explic situatia si-mi zic sa fac o plangere in scris ......nu stiu de ce cei de la ANPA nu sau sesizat deja si de ce nu au rezolvat deja problema...doar vine timpul frumos si mergem la peste...
...si eu care imi doream sa stau relaxat pe malul apei cu batu in mana....!!!

Tara lu" papura Voda ...

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 13:01 
Neconectat
User cu experienta

asociatie: APS ARAD+APS HD
Judetul:: Timis
Din cate se zvoneste de pe la Bucale, se pare ca permisele nu se vor mai distribui prin ANPA ci doar prin intermediul asociatiilor ce au licenta si ape in gestiune... Nu e o 100% sigur dar sursele sunt demne de incredere...

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 13:07 
Neconectat
User cu experienta

asociatie: gi-ga carp
Data nasterii:: 07 Iul 1964
calin bine ca nu ai mers la sediu aps ca poate te si ///plesnea domna respectiva///au un tupeu maxim .cand am timp am sa va arat ce fluturasi dau cei de la ajvps cand mergi sa vizezi a fost un prieten si mia dat doi fluturasi !!!calin sper ca o iei de gluma !

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 14:00 
Neconectat
Incepator

asociatie: FARA momentan
nutzu_z scrie:
Din cate se zvoneste de pe la Bucale, se pare ca permisele nu se vor mai distribui prin ANPA ci doar prin intermediul asociatiilor ce au licenta si ape in gestiune... Nu e o 100% sigur dar sursele sunt demne de incredere...

Teoretic asta da si mai multa putere asociatiilor... si aici ma refer la acele asociatii care nu vor sa respecte legile cat si autoritatea ordinelor si hotaririlor luate de ANPA.
Pentru mine personal, problema e ca nu se intrevede vreo schimbare in bine la noi in judet, nimeni nu face nimic pentru pescari si pentru mediul piscicol, ce sa mai vorbim despre pescuitul de competitie.

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 14:06 
Neconectat
User cu experienta

Despre care pescuit de competitie vorbesti, ca in Timis nu exista asa ceva.

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 14:11 
Neconectat
Incepator

asociatie: FARA momentan
Exact!

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 14:14 
Neconectat
User cu experienta

Pescuitul de competitie nu se face prin intermediul asociatiilor ci prin cel al cluburilor sportive. Stai linistit, se lucreaza... :)))

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 14:29 
Neconectat
User cu experienta

am revenit la problema: cred ca in final daca vom dori sa pescuim linistiti,fara procese si nervi pe malul apei, va trebui sa mergem in zone ,tronsuane, ramase libere...sau... sa platim la aps atat cat cer....pana vom gasi o asociatie concurenta care sa ia tronsoane si sa ofere conditii mai bune...vorba ceea:"te faci frate cu dracu ca sa treci puntea"....in fine eu vreau doar sa pescuiesc linistit in putinul timp cel am.
fir intins tuturor

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 14:31 
Neconectat
Avansat

asociatie: AP Banatul
Judetul:: Caras Severin
Nutzu_z, pai pentru apele concesionate e normal sa fie asa.
Dar pentru apele ramase? cine le elibereaza poate doar D_zeu sau Dreaqu.
Cu respect.

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 14:43 
Neconectat
User cu experienta

lampycalin scrie:
am revenit la problema: cred ca in final daca vom dori sa pescuim linistiti,fara procese si nervi pe malul apei, va trebui sa mergem in zone ,tronsuane, ramase libere...sau... sa platim la aps atat cat cer....pana vom gasi o asociatie concurenta care sa ia tronsoane si sa ofere conditii mai bune...vorba ceea:"te faci frate cu dracu ca sa treci puntea"....in fine eu vreau doar sa pescuiesc linistit in putinul timp cel am.
fir intins tuturor

...problema este ca tronsoanele care s-au dat in gestiune sunt pe 4 sau 5 ani, incepand cu 2011. Singurele ramase libere sunt cele doua de care tot am vb pe aici.

mindrea_ioan scrie:
Nutzu_z, pai pentru apele concesionate e normal sa fie asa.Dar pentru apele ramase? cine le elibereaza poate doar D_zeu sau Dreaqu.Cu respect.

...pe apele libere poate sa pescuiasca orice pescar de la orice asociatie (sau nu in cazul in care are doar card ANPA fara a fi membru), care are in posesie card ANPA.

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 15:00 
Neconectat
User cu experienta

deci in final cine vrea sa pescuiasca in timisoara,de ex,va trebui sa treaca pe la caserie la aps...asta daca nu se modifica,anuleaza, legea...

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 17:52 
Neconectat
Abordeaza topul!

Data nasterii:: 08 Noi 1974
Judetul:: RLP
Nutzu, am sa te rog sa nu mai postezi lucruri nesigure pe acest forum. Cand hotararea va exista real, atunci poti vorbi despre ea. Dar speculatii de genul ca "poate va fi vreodata" nu-si au locul si rostul. La cat haos este la momentul actual, nu cred ca simte nimeni nevoia ca tu sa starnesti un haos si mai mare prin cine stie ce presupuneri speculative

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 18:08 
Neconectat
Abordeaza topul!

Data nasterii:: 08 Noi 1974
Judetul:: RLP
mai sesizez inca o data pentru toata lumea:

ce a scris nutzu este pur speculativ si la ora actuala nu are nici un fel de influenta asupra drepturilor voastre de a pescui!

pescuitul se practica asa cum s-a discutat pana acum:

permis ANPA
taxa platita
respectarea regulamentelor

nimic mai mult sau mai putin!!!!

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 18:29 
Neconectat
User cu experienta

Ok... Vorbim dupa...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]